Главная | Мой профиль | Регистрация | Выход | Вход| RSSСуббота, 20.04.2024, 12:53

Сайт учителя 

Браславской гимназии 

Лукша Ольги Васильевны



[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Модератор форума: luksha_olga  
Форум » Test category » Мир, в котором мы живем » Задача человека - сотворение его будущего?
Задача человека - сотворение его будущего?
luksha_olgaДата: Среда, 09.02.2011, 20:44 | Сообщение # 1
Сержант
Группа: Администраторы
Сообщений: 18
Репутация: 0
Статус: Offline
Добрый день, ребята!
Просыпаясь каждое утро, мы задумываемся о том, что нас ждет сегодня. Ждем, что все наши планы обязательно сбудутся. А думаем ли мы о том, что нужно сделать для того, чтобы наше ближайшее или отдаленное будущее стало особенным, счастливым? А что такое "светлое и чистое будущее"? Что нужно сделать, чтобы оно появилось в жизни каждого из нас?

Учащиеся гимназий из г. Щучин и г. Браслав (Беларусь) поразмышляли на эту тему. И вот, что у них получилось.
А что вы думаете об этом?

Мы можем вести дискуссию через общий лист рассылки нашего дискуссионного проекта "World We Live in", но для подписки нам нужны ваши электронные адреса.

Ждем ваши мысли!!!

С наилучшими пожеланиями,
Ольга Лукша
координатор проекта "Мир, в котором мы живем"

Свет маімі вачамі
Свет дзяцінства – асаблівы свет. І я гэта ўжо цяпер разумею, хаця мне яшчэ няма і дванаццаці.
Той свет, які вакол мяне з самага маленства, – самы дарагі і блізкі. Гэта мае родныя: мама, тата, сястра, бабуля, дзядуля. Гэта мой дом, гэта мае сябры і штодзённае пачуццё абароненасці, што таксама вельмі важна.
Мая малая Радзіма – мой Шчучын. Гэта таксама мой свет, які будзе са мной заўсёды, нават калі мне прыйдзецца паехаць у вялікія гарады.
Шкада, што дзяцінства хутка скончыцца, цяпер нам хочацца стаць хутчэй дарослымі. А дарослыя, чамусьці, гавораць, што хочуць вярнуцца ў дзяцінства. Мабыць, імгненні дзяцінства самыя незабыўныя?!
Мы вывучаем гісторыю, шматлікія войны, якія вяліся на зямлі. А ў нас – мірнае неба над галавой. Нам незнаёмы жахі вайны, пра іх мы ведаем толькі з кніг.
Хутка мы станем дарослымі. Захаваць мір на зямлі – гэта будзе і наша задача. А таксама захаваць прыгажосць нашай зямлі, памножыць яе багацці. Але гэта ўсё ў будучым, а цяпер нам трэба вучыцца, таму што будучае павінна быць у руках адукаваных людзей.

Чайковская Анастасия
6 “Б” класс
педагог Елена Трахимчик,
гимназия г. Щучина,
Беларусь

Мір вачыма дзяцей

Тэма майго сачынення “Мір вачыма дзяцей”.Мір маімі вачыма, вачыма маіх сяброў, аднакласнікаў. Які ён? Радасны,шчаслівы! Так, мы шчаслівыя дзеці, бо жывём у вельмі прыгожай, цікавай, мірнай краіне Беларусь. Мы ганарымся ёю. Захапляемся ціхай прыродай роднай зямлі, азёрамі, прыгожымі раслінамі і жывёламі.
Здаецца, яшчэ нядаўна было лета - самая любімая пара ўсіх хлопчыкаў і дзяўчынак.Цудоўны час- шмат сонца ,музыкі, цікавых падарожжаў. Паходы ў лес.Прыемны адпачынак на азёрах, у летніх дзіцячых лагерах, вясёлыя гульні.Усё гэта нам, канешне, вельмі падабаецца.
Увосень у нас, таксама, вельмі прыгожа. Дрэвы ў залатых уборах, грыбное “паляванне”. Цудоўна і крышачку сумна.
Але гэтая восень для нас, навучэнцаў пятага класа, асаблівая.Мы сталі гімназістамі.Шчыра і ветліва сустрэла нас гімназія Першага верасня.Гэта так прыемна, бо мы вельмі хваляваліся: якой яна будзе-новая дарога ў дарослае жыццё?
Цяпер мы павінны будзем настойліва авалодваць ведамі, будзем стараннымі, каб знайсці сваё месца ў жыцці.
Мы марым пра тое, каб нашы бацькі і настаўнікі маглі ганарыцца намі і былі ўпэўнены ў будучым нашай краіны.

Сіткоўская Надзея,
5 “А” клас
педагог Елена Трахимчик,
гимназия г. Щучина,
Беларусь

Свет вачыма дзяцей
Я сяджу і гляджу ў акно. Адсюль я бачу машыны,аўтобусы, веласіпеды, птушак, людзей,сонца,дрэвы.Вакол- мірнае неба,усмешкі дзяцей.У небе ляціць самалёт, які з зямлі здаецца вельмі маленькім, а на самой справе ён вялікі.Вечарам я бачу бліскучыя зоркі і луну. Нам на зямлі яны здаюцца маленькімі,а калі глядзець з космасу, то яны вельмі вялікія.Гляджу на дрэвы- яны такія прыгожыя! Здаецца, быццам над імі папрацаваў вельмі таленавіты мастак. Так прыгожа і хораша на зямлі!

МагнушэўскіУладзіслаў,
5 “А” клас
педагог Елена Трахимчик,
гимназия г. Щучина,
Беларусь
 
luksha_olgaДата: Среда, 09.02.2011, 20:45 | Сообщение # 2
Сержант
Группа: Администраторы
Сообщений: 18
Репутация: 0
Статус: Offline
Мір вачыма дзяцей
У апошні час, гледзячы навіны па тэлевізары, мы часта бачым, што ў адной краіне адбылося навадненне, у другой-жахлівыя пажары, якія знішчылі цэлыя паселішчы, дзесьці тэракты, ад якіх гінуць непавінныя людзі.
А я выходжу на двор і чую гоман птушак. Я дзякую Богу за тое, што жыву ў краіне пад мірным небам, за тое, што магу ўдыхнуць чыстае паветра маёй Шчучыншчыны. Я падымаю галаву і жмуруся ад сонца, якое адорвае зямлю сваім цяплом.А зямля ў нашым краі ўрадлівая. Штогод корміць народ сваім ураджаем. Дзякуй зямлі. Іду па Шчучыне і бачу возера. Па яго берагах растуць вербы. Тут часта збіраюцца рыбакі. Калі пройдзеш мост і падымешся на ўзгорак, Шчучын адкрываецца як на далоні. У цэнтры горада есць прыгожы парк,у якім адпачываюць шчучынцы. На лаўках ля фантана збіраюцца матулі з маленькімі дзеткамі, старэйшыя людзі. Хочацца пажадаць усім ім моцнага здароўя на кожны дзень, а дзецям шчаслівага лёсу. Іду далей. На плошчы ўзвышаецца сімвал нашага горада-вежавы гадзіннік. Вельмі хочацца, каб ён адлічваў гадзіны толькі мірнага, спакойнага жыцця. А вось наша гімназія і цудоўная алея каштанаў. Калі яна квітнее,па ўсёй акрузе- салодкі пах. А як ападзе суквецце, здаецца, выпаў снег.На акраіне горада-навастройкі. Гараджане будуюць кватэры . Гэта таксама шчасце-мець свой дах над галавой. Няхай вокны ўсіх людзей свецяцца цяплом і мірам.
Вечарэе. Дзесьці бліснула маланка і грымнуў гром.Хаця гэта і з`ява прыроды, я пачынаю хвалявацца, спяшаюся дамоў.
Вельмі хочацца, каб большых хваляванняў у жыцці людзей не было.Трэба маліцца за свой горад, за краіну,каб яна не спазнала гора. Я не хачу, каб пакутавалі людзі. Я хачу, каб нашу Беларусь чакала толькі чыстая і светлая будучыня.
Яхоўскі Андрэй,
5 “А” клас
педагог Елена Трахимчик,
гимназия г. Щучина,
Беларусь


Что такое «чистое и светлое» будущее? От чего оно зависит?

Мне кажется, что нет иного способа судить о будущем, кроме как оглядываясь на прошлое. Без прошлого и настоящего нет будущего., а светлое и чистое будущее зависит от такого же настоящего. Я считаю, что все настоящее (хорошее) приобретено борьбой и лишениями людей, готовивших его. И лучшее будущее должно готовиться также. Мы – новое, подрастающее поколение должны сами строить сами свою жизнь , но нельзя забывать о том, что наши родители, бабушки и дедушки дали нам прочную основу, на которой мы будем строить свое ЧИСТОЕ И СВЕТЛОЕ БУДУЩЕЕ.
Я также считаю, что настоящая ценность по отношению к будущему заключается в том, чтобы все отдавать настоящему. Однажды, читая книгу, я наткнулась на афоризм:
«Человек должен думать о будущем, помнить о прошлом, но жить настоящим».
Я полностью согласна с ним, поскольку считаю, что прошлое и настоящее – наши средства, и только то, что ждет нас впереди – наша цель. А цель нашей современной молодежи именно светлое будущее. Однако оно часто тревожит нас, а прошлое нас держит, потому настоящее ускользает от нас. Сейчас главное для нас не упустить и не потерять то, что нам осталось от наших предков и то, что мы имеем сейчас.

Козловская Ксения
10 «В» класс
педагог Ольга Лукша,
Браславская гимназия, Беларусь

В большей степени ЧИСТОЕ И СВЕТЛОЕ БУДУЩЕЕ зависит от нас, потому что каждый человек – творец своего счастья. Светлое будущее зависит и от общества, от моральных устоев в нем. Можно сказать, что и от образования людей и их положения в обществе. Но во многом оно зависит от государства, потому что экономическое положение зависти от него. От государства зависит трудоустройство людей, жилищные условия. Зависит оно и от молодежи, как они будут относиться к своей стране, какой будут вести образ жизни.

Сапель Наташа
10 «В» класс
педагог Ольга Лукша,
Браславская гимназия, Беларусь

Светлое будущее зависит от окружающего нас мира: какие люди нас окружают, в каком обществе мы живем.
Будущее зависит от семьи, в которой воспитывается ребенок. Если у ребенка будут любящие родители, то и он вырастет добрым, а доброму, справедливому человеку легче общаться с людьми и добиться цели и уважения.
Будущее во многом зависит и от образования, которое получает человек. Если ребенок ответственно подходит к учебному процессу, ему нравится учиться, то благодаря своим знаниям он добьется успеха.
Если у человека есть хорошее воспитание и образование, для счастливой жизни ему необходимо здоровье. Поэтому нужно следить за своим здоровьем.
У каждого человека должна быть цель, которую он достигает со временем. Если она исполнена, то человек счастлив. А у счастливого и целеустремленного человека обязательно должно быть светлое будущее.

Пуко Ольга
9 «А» класс
педагог Ольга Лукша,
Браславская гимназия, Беларусь
 
Форум » Test category » Мир, в котором мы живем » Задача человека - сотворение его будущего?
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:


Copyright MyCorp © 2024